Petr Kleiner

Podvodní fotografie na vlastní mokrou kůži

garant workshopu: FUJIFILM

Fotograf lidí ve všech aspektech od syrového sociálního dokumentu přes portréty manažerů až po černobílé akty. Držitel celé řady ocenění v ČR, ale i ve světě. Jeho fotografie jsou součástí komunikace mnoha komerčně známých značek.

Začal jsem fotografovat na střední škole s vypůjčenou Flexaretou od rodičů. Od té doby je fotografie pro mě způsob vnímání světa. Absolvoval jsem celou řadu workshopů s předními dokumentaristy z ČR i zahraničí. Největší vliv na moji tvorbu a směřování měl Jindřich Štreit a Markéta Luskačova. Tito dva přední fotografové mi ukázali sílu dokumentární fotografie.

Druhou fotografickou doménou je pro mě podvodní fotografie. Na úplném začátku jsem fotografoval vodní tvory, ale to mě brzy přestalo naplňovat, tak jsem začal fotografovat pod vodu lidi. Velkou inspirací byl pro mě Americký fotograf Howard Schatz.

Podvodní fotografie mě drží už více než 5 let. Snažím se ji technicky stále posouvat. Začínal jsem jen s přírodním světlem. Pokud je to potřeba dnes používám až
5 záblesků na jedné fotografii.

Petr Kleiner je držitelem titulu AFIAP a také celé řady ocenění na mezinárodních salonech fotografie v mnoha zemích. Získal v soutěži Czech Press Photo celkem čtyři ceny.


Popis workshopu:

Podvodní fotografie lidí je velmi atraktivní fotografická disciplína. Reálně se ji však věnuje v ČR jen velmi málo fotografů. Je obestřena rouškou tajemství a mýtů. Workshop je koncipován maximálně prakticky a jeho cílem je seznámit účastníky jak reálně vypadá takové focení. Workshop má 3 na sebe navazující části.

  1. V první části se účastnící seznámí jak takové focení vypadá po teoretické stránce. Ukážeme si co je potřeba připravit jaká technika se používá atd. Popíšeme si a ukážeme techniku focení.
  2. Druhá část bude ryze praktická a bude probíhat v bazénu. Po krátkém seznámení si každý účastník sám vyzkouší focení pod vodu s modelkou s pomocí lektora.
  3. Třetí část bude probíhat ve znamení praktické ukázky post produkce podvodních fotografii. Prostor dostanou i uživatelské dotazy a konkrétní problémy, které při podvodním focení účastnící řeší.
Účastníci budou používat zapůjčenou techniku od lektora workshopu. Nemusí tedy mít žádné vlastní fotografické vybavení. Zároveň budou moci využívat pomoc lektora. K dispozici budou 2 modelky.

Co se účastník naučí:

Jak vypadá podvodní focení v praxi. Naučí se základní technické postupy focení a postprodukce.   

Co by měl mít účastník s sebou:

  • Plavky, ručník – zkrátka věci do bazénu.
  • Nejsou vyžadovány žádné extra zkušenosti s potápěním, ale účastníci by měli mít alespoň základní plavecké zkušenosti.
  • Fotografickou technika bude zapůjčena účastníkům v rámci workshopu. Pokud máte nějakou svoji podvodní fototechniku určitě si ji vezměte s sebou.  

Délka trvání:

  • 4 hodiny

Místo konání:

Kapacita kurzu:

  • 8 účastníků

Cena:

  • 100 Kč diky FUJIFILM